Loading...

آنچه باید در مورد نظافت منزل بدانید


بسیاری از مردم بر این باورند که امور نظافتی منزل را باید آخر هفته‌ها انجام داد و به این ترتیب تمام روز جمعه‌ی خود را به نظافت مشغول می‌شوند. این در حالی است که این باور کاملا غلط است. افراد پرمشغله به خوبی می‌دانند که نظافت روزانه‌ی منزل، به طور کامل و دقیق تقریبا غیر ممکن است. به این ترتیب نظافت قسمت‌های کوچکی از خانه ولی به صورت مداوم بهتر از گذراندن آخر هفته‌ی خود با امور نظافتی منزل است. به یاد داشته باشید همیشه کارهایی هست که می‌توانید روزانه انجام دهید تا منزل‌تان تمیز بماند.

تخت‌ها را مرتب کنید

روز خودتان را با مرتب کردن تخت‌تان شروع کنید. با این کار تمام روز به فکر نظم و ترتیب دادن و نظافت خواهید بود. نظافت اتاق‌تان را با درست کردن تخت شروع کنید. کار سختی نیست. با این کار هم خودتان احساس مرتب بودن می‌کنید، هم اتاق‌تان زیباتر دیده می‌شود.

به وسایل‌تان نظم بدهید

اگر همه‌ی وسایل‌تان جای مشخصی داشته باشند آن‌ها را روی زمین و این طرف و آن طرف پیدا نخواهید کرد. به وسایل‌تان نظم دهید. از قفسه‌ها، کمد دیواری، جعبه و صندوق استفاده کنید و وسایل‌تان را در آن‌ها مرتب کنید. به این طریق هنگام انجام امور نظافتی منزل، هر وسیله‌ای را سر جایش می‌گذارید.

هر لحظه نظافت کنید

قرار نیست انجام امور نظافتی منزل فقط به بعد از خوردن شام و یا مهمانی محدود باشد. اگر قابلمه‌ای روی گاز گذاشتید و در حال آماده کردن شام هستید، به اطراف‌تان نگاه کنید. کابینت‌ها را مرتب کنید. اگر ظرف نان روی میز است، خرده نان‌ها را دور بریزید. ظرف‌های اضافه را بشویید. همین‌طور که کارهای دیگری مثل آشپزی را انجام می‌دهید به فکر نظافت منزل‌تان باشید.

نظافت سریع قبل از خواب را فراموش نکنید

هر شب قبل از خواب پنج دقیقه وقت بگذارید و خانه را سریع مرتب کنید. نظافت خانه را با خانواده‌تان انجام دهید. اسباب بازی‌ها را سر جای‌شان بگذارید. بالش‌ها را از روی زمین بردارید و همه جا را مرتب کنید. اگر لازم بود خیلی سریع جارو بکشید؛ به این می‌گویند یک نظافت خیلی سریع.

پنجره و یا درها را مدتی باز بگذارید

این مورد ممکن است به نظر خیلی بزرگ نرسد ولی باز گذاشتن در خانه در حد چند دقیقه می‌تواند هوای نامطبوع را از خانه بیرون کند. ممکن است خودتان در حالت عادی متوجه بوی خاصی نشوید ولی وقتی از بیرون به منزل خود وارد می‌شوید یک دفعه بوی عجیبی دماغ‌تان را پر می‌کند. باز گذاشتن در می‌تواند این بو را خارج کند.

روز رختشویی

برای شستن لباس‌ها حتما نباید منتظر پر شدن سبد لباس‌های چرک ماند یا به یکی از لباس‌های چرک احتیاج پیدا کرد. یک روز در هفته را به شستن لباس‌ها اختصاص دهید و هر هفته همان روز لباس‌های‌تان را بشویید. با این روش همیشه لباس تمیز برای پوشیدن دارید و با تلنباری از لباس کثیف رو‌به‌رو نخواهید شد.

یخچال را مرتب کنید

بهتر است این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید؛ نظافت یخچال بخش بزرگی از امور نظافتی منزل شما محسوب می‌شود. غذا‌های مانده را دور بریزید . مطمئن شوید سایر مواد غذایی سالم هستند. قبل از این‌که لکه‌ها بیشتر و ماندگار شوند، آن‌ها را پاک کنید. می‌توانید داخل یخچال از قطعات پارچه استفاده کنید و آن‌ها را در قفسه‌های یخچال بگذارید تا تمیز کردن آن نیز راحت‌تر شود.
با دقت به این نکات، امور نظافتی منزل برای شما ساده‌تر خواهد شد. فراموش نکنید که نظافت یک امر همیشگی و مداوم است نه یک برنامه‌ی فشرده و یک روزه.

منبع : Wrappedinrust

About admin

ازبچه گی درکار شستشو فرش یعنی قالیشویی مبل شویی بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *